Türkiye’yi kınayan ABD’ye bak sen… Belediye başkanına FBI baskını

Politico’da yer alan habere göre, Thao’nun komşusu olan Maribel Sainez, FBI ajanlarının sabah 6 civarında belediye başkanının kapısını “çaldıklarını” ve evde arama çalışmaları yaptığını söyledi. Sainez, Thao’nun ajanlar tarafından evinden çıkarıldığını da sözlerine ekledi.

FBI’ın San Francisco ofisinden sözcü Cameron Polan, büronun “Maiden Lane’de mahkeme tarafından yetkilendirilmiş kanun uygulama faaliyeti” yürüttüğünü doğruladı, ancak daha fazla ayrıntı vermedi. Sabah 9:30 itibariyle FBI ajanları hala Thao’nun Maiden Lane’deki evinde aramalara devam ettiği ifade edildi.

Thao ve ekibi yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Adalet Bakanlığı federal ajanların Thao’nun evinde olduğunu doğruladı ancak daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Oakland Belediye Başkanı son aylarda kentteki suç oranları ve Oakland A’s beyzbol takımının ayrılması nedeniyle yoğun bir inceleme altında. Muhaliflerinin oy pusulasına girmek için yeterli imzayı toplamasının ardından Kasım ayında geri çağırma oylamasıyla karşı karşıya kalacak.

HDP’Lİ VE DEM PARTİLİ BELEDİYELERE ATANAN KAYYUMLAR AKLA GELDİ

Amerika’da yaşanan bu durum akıllara Türkiye’de daha önce HDP’li, son olarak da DEM Partili bazı belediye başkanları hakkında başlatılan soruşturmaları ve atanan kayyumları getirdi. Son olarak 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Hakkari Belediyesi’ne düzenlenen operasyonla Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış ise Van’da gözaltına alınmıştı. Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık AKIŞ’ın görevden uzaklaştırıldığı ve yerine kayyum atandığı belirtildi.

ABD 2016’DA TÜRKİYE’YE TEPKİ GÖSTERDİ

2016 yılında 24’ü PKK/KCK, 4’ü FETÖ ile ilişkili olmak suçlamasıyla, İçişleri Bakanlığı tarafından 28 belediyeye kayyum atanmıştı.

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği de, 28 belediyeye kayyum atanması konusunda yazılı açıklama yaparak, “Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir